Szanowni Państwo

Drodzy Rodzice

Piszę dziś do Państwa w kwestii bardzo delikatnej, przez wielu uznawanej za zbyt intymną, aby mówić o niej głośno – o przemocy domowej. A ta, niestety, lubi ciszę. „Pierzmy brudy we własnym domu”, „Co ludzie powiedzą”, „Lepiej się nie mieszać” – każdy z tych mitów utrwala stan rzeczy, pogłębia cierpienie ofiar, a sprawcę czyni bezkarnym i wciąż odważniejszym.

Stan izolacji społecznej spowodowanej koronawirusem wyzwolił w wielu ludziach piękne i heroiczne postawy, ale pogłębił też problemy, które dzieją się w zaciszu domów. Dlatego uruchomiliśmy w Gdańsku szybką ścieżkę wsparcia dla wszystkich osób doświadczających przemocy i będących jej świadkami.

Zachęcam do kontaktu wszystkich z Państwa, którzy żyjecie w przemocowej relacji. Zadbajcie o swój komfort psychiczny, zdrowie i życie, a często również o bezpieczeństwo pozostających pod Waszą opieką dzieci czy seniorów.

Bardzo proszę wszystkich Państwa o to, aby los sąsiadki zza ściany, rodzica szkolnej koleżanki córki czy koleżanki z pracy nie był nam obojętny. Często bez wsparcia osoby z zewnątrz ofiara przemocy nie jest w stanie stawić czoła prześladowcy. Nie bądźmy obojętni, bo wówczas na swoje sumienie bierzemy współodpowiedzialność za zło.

W ubiegłym roku powstał Miejski System Interwencji Kryzysowej, pozwalający niezwłocznie uruchomić specjalistyczne wsparcie ponad 30 podmiotów pomocowych działających na terenie miasta. Funkcjonuje również gdański Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Każdy doświadczony przemocą otrzymuje niezwłoczną pomoc psychologiczną, prawną i socjalną, a gdy wymaga tego sytuacja – bezpieczne schronienie. Swoim wsparciem służą także gdańskie instytucje i organizacje pozarządowe.

Całodobowa linia alarmowo-informacyjna Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie / tel. 797 909 112, e-mail: wsparcie@mopr.gda.pl

Dbajmy o siebie wzajemnie, żeby #zostanwdomu bez przemocy

Łączę wyrazy szacunku

Aleksandra Dulkiewicz

prezydent Gdańska